דחיית משכנתא בימי קורונה כל מה שצריך לדעת

דחיית משכנתא בימי קורונה כל מה שצריך לדעת

עם פרוץ משבר הקורונה, שהתפשט מהר ופגע קשה בכלכלות העולם ובישראל בפרט כתוצאה מכך אלפי בתי עסק הוציאו עובדים לחופשה ללא תשלום כתוצאה מהפסקת הפעילות העסקית והצפי הוא כי עד לחודש 4/2020 מעל מיליון איש יוחזרו כמובטלים במסגרת חל"ת . אליהם מצטרפים עשרות אם לא מאות אלפי עצמאים .

ב 15/3/2020 פרסמו הבנקים בזה אחר זה אודות אפשרות לדחות את תשלומי המשכנתא בעת הנוכחית ,  הפרסום נתפס בטעות כאילו המחווה נעשית בחינם ולא כך פני הדברים .

מהלך של דחיית תשלומי המשכנתא, קיים עוד לפני משבר  ה " קורונה " , כך שכל  מי שלוקח משכנתה מורה  לו הזכות לבקש דחייה ( "גרייס – חלקי/מלא) ברוב הבנקים, לפחות  פעם אחת  במהלך חיי המשכנתא , ויש כאלה המאפשרים יותר.

דחיית המשכנתא נועדה להוות  תרופה למצב בו יש פגיעה בהכנסה, וקיים חשש תזרימי כי לא נוכל לעמוד בהחזר החודשי, דבר שעלול להוביל לאי כיבודים בתשלומי המשכנתא  ו/או הלוואות נוספות.

מצב של החזרת משכנתא , יגרום גם  לפגיעה בדירוג האשראי, ולנזק כזה יש עלות מתמשכת גבוהה למשך מספר רב של שנים .

הדחייה, הינה סוג של הלוואה אותה מעמיד הבנק  לבעל המשכנתא , כאשר במידה והדחייה חלקית – ( תשלום ריבית ודחיית תשלומי הקרן)-  הקרן נדחית ב3-4 חודשים, ומשלמים באותה התקופה רק את הריבית, ובסוף תקופת הדחייה, הקרן שנותרה ללא שינוי, נפרסת בהתאם ליתרת חודשי התשלום שנותרו ולכן ההחזר החודשי עולה במעט.

כאשר הדחייה מלאה – כל התשלום החודשי ( קרן + ריבית) נדחה, ובסיום תקופת הדחייה , תועמד היתרה הכוללת את הקרן והריבית שנדחו + ריבית על תקופת הדחיה כהלוואה נוספת שתיפרס מחדש לאורך יתרת תקופת המשכנתא . מצב של דחייה מלאה , יקר יותר, מדחייה חלקית, אך היתרון שאין תשלום חודשי בתקופת הדחייה.

לדוגמה :

מש' כהן משלמת תשלום חודשי של משכנתא כ –  5,000 לחודש , לאור המצב, ביקשו דחייה מלאה מהבנק של 3 חודשים , סה"כ 15,000 ש"ח (5,000* 3 חודשים )  הסכום הזה שלא שולם  לבנק באותם החודשים ,נוסף   לקרן (לחוב) של המשכנתא ועליהם יתווספו עוד תשלומי ריבית והצמדה .

ומה יקרה אחרי 3 חודשים?

התשלום החודשי אחרי ה 3 חודשים יעלה ב-82 ( לפי ריבית ממוצעת של 2.8% ל 20 שנה ) ולסכום זה יתווספו הפרשי הצמדה מדדית ו / או שינוי ריבית והכל בהתאם למסלולי המשכנתא המקוריים . בחישוב כללי ממוצע אפשר לומר שבגין 15,000 ₪ האמורים יחזיר הלקוח במשך 20 שנות יתרת המשכנתא כ 23,500 ₪ !!!

אז מה עלינו לעשות ?

אם הברירה היא בין לקנות אוכל לבין דחיית המשכנתא – אנו כמובן נדחה .

אם לא ,  מומלץ לבחון פתרונות אחרים נכונים  יותר:

  • אם יש חסכונות, גם החסכונות של הילדים –  זה הזמן להשתמש בהם כדי לעבור את התקופה בשלום.

ולאחר סיום המשבר להמשיך לחסוך מחדש,

  • הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות או קופת גמל / פנסיה – מומלץ לבדוק באתר "הר הכסף" אלו קופות יש ברשותכם, לא מעט פעמים תגלו  בתהליך  קופות לא פעילות שאפשר למשוך. לאחר הבדיקה באתר "הר הכסף" ניתן לפנות לאותם קופות ולבדוק זכאות להלוואה על חשבון קופות קיימות .לרוב ההלוואה תהיה זולה יותר מהלוואות מהבנק.
  • בדיקה של הלוואה מהבנק, לעובדים בארגונים גדולים, ישנם הטבות בריבית ובפריסת התקופה בבנקים השונים .חשוב  לבדוק מול הבנקא/ית אם יש הטבה בריבית לארגון שאתם עובדים בו.
  • אפשרות נוספת הינה "הגדלת מסגרת האשראי"  לבנקים אושר על ידי בנק ישראל לבצע הגדלת מסגרות " אוטומטית " ( חשוב לשים לב מה הריבית שנגבית עבור הגדלה זו !!! ) , פעולה זו פחות מומלצת בשגרה, אך בחירום תאפשר עוד נזילות – היתרון הוא  שלא מגדילים את ההחזר החודשי, אך כשנחזור לשגרה, יהיה אפשר לסלקה במהירות .
  • ביצוע " חקר " תקציב משפחתי מעמיק . לצמצם הוצאות לא נחוצות / מותרות בשגרה לנהל מו"מ קשוח עם נותני שירותים אותם אנחנו צורכים בכללם תקשורת ולהוריד את התשלומים החודשים למינימום הנדרש – צמצום זה יקטין את רף ההוצאות החודשיות שלנו והישיבה בבית כעת זה הזמן הטוב ביותר להתפנות לזה .

השימוש ב"דחיית תשלומי המשכנתא" צריך להיות שקול כלכלית, וזאת לאחר בחינת כל האפשרויות  המצוינות מעלה.

חשוב לשים לב כי מבירור שנעשה ע"י התאחדות יועצי המשכנתאות, מול לשכת האשראי B&D

הפסקת התשלומים בתקופה הנוכחית אינה פוגעת בדירוג האשראי של  הלקוחות , אך יש אבל ,

פעולת ההקפאה  במערכות הבנקים, מסווגת כפעולה המציגה את בעל המשכנתא כלקוח הנמצא  בקשיים , וזה יכול לפגוע בדירוג האשראי שלו בבקשה למחזור משכנתה עתידית, כדי למנוע בעתיד טעויות בבנקים, מומלץ לשמור את התיעוד לסיבת הבקשה חתום ומאושר עם ציון סיבה " משבר קורונה " .

אם קראתם עד פה , כנראה שדחיית משכנתא הוא הפתרון  הרלוונטי עבורכם.

לנוחותכם מצרף  הנחיות איך לבצע את בקשת דחיית  המשכנתא בבנקים השונים : 

בנק לאומי

ניתן להקפיא את המשכנתא ( קרן + ריבית ) עד שלושה חודשים , וללא עמלות תפעול . מצ"ב לינק לטופס הייעודי – http://bit.ly/2QpmxaF

בנק דיסקונט

ניתן להקפיא את המשכנתא ( קרן + ריבית ) עד שלושה חודשים , ללא עמלות תפעול

מצ"ב לינק לטופס  http://bit.ly/2WcQnmo שצריך למלא ולשלוח לפקס 03-7108525 או למייל change.mashkanta@dbank.co.il

בנק הפועלים

ניתן להקפיא את המשכנתא ( קרן + ריבית ) עד שלושה חודשים , וללא עמלות תפעול .

הגשה לחזרה אליכם מומלץ בקישור הנ"ל –

https://www.bankhapoalim.co.il/

בנק מזרחי טפחות

ניתן להקפיא את המשכנתא במצב של גרייס כברירת מחדל ( דחייה רק של הקרן והמשך תשלום הריבית ) או בציון של הלקוח בבקשה דחייה מלאה ( קרן + ריבית ) עד ארבעה חודשים ,

מצ"ב הטופס ללינק הייעודי –  http://bit.ly/2wgKVUR

הבנק הבינלאומי

  ניתן לבקש דרך האפליקציה שלהם, מבקשים בצ'אט – כתוב לבנקאי והם מטפלים .

☎ מוקדי המשכנתאות:

מזרחי טפחות 8860*

פועלים 2401*

לאומי 6062*

דיסקונט 2009*

הבינלאומי 3533*

איגוד 073-2187555

ירושלים 076-8095115

אתם יותר ממוזמנים לשתף ( זכרו ערבות הדדית היא ערך עליון )

חנן עמוס

כתובת: החרש 10, אזור התעשייה (צומת הום סנטר), אילת

טלפון משרדים: 077-3004383, פקס: 08-6261281

שתף:

מאמרים נוספים:

youtuber, blogger, screenwriter

קורונה והפנסיה שלנו

יצאתם לחל"ת? פוטרתם? אינכם ממשיכים להפקיד כספים לפנסיה שלכם ? עצתי – שימו לב כי לפחות הכיסוי הביטוחי שלכם נשמר  ראשית שימו לב כי בתקופת

mask, surgical mask, virus

הלוואת מדינה במסלול קורונה

הלוואת מדינה במסלול קורונה:  מי?  כמה?  למה?  איך? (כל התשובות לשאלות) קרן מדינה הינו מסלול הלוואות המופעל על ידי משרד הכלכלה בימים כתיקונם כקרן שנוסדה

dollars, currency, money

איתור כספים אבודים

מיליארדי שקלים 'מנותקי קשר' שוכבים בבנקים ובחברות הביטוח ללא ידיעת בעליהם, ודמי הניהול מכלים אותם. אין סיבה שזה יימשך כך. קרוב ל־30 מיליארד שקל שוכבים

אנחנו ממש כאן !

מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם !

דילוג לתוכן