האם כדאי לקחת יועץ משכנתאות? – התשובה האמיתית

יועץ משכנתאות פרטי הפך להיות מקצוע מאוד מבוקש בשלוש השנים האחרונות בעוד שעד לפני 5-6 שנים כלל לא היה קיים בארץ. בכל יום נפתחים עוד קורסים שמכשירים יועצי משכנתאות לעבוד באופן פרטי (לא בבנקים אלא בחברת ייעוץ למשכנתאות).

מי אתה יועץ המשכנתאות?

היועץ שתפגשו עבר את אחת מן הדרכים הבאות:

  1. היה יועץ משכנתאות בבנק ועזב לטובת ייעוץ משכנתאות פרטי
  2. למד קורס באחד מן הקורסים למשכנתאות והחל לעבוד ישר בחברת ייעוץ/ פתח חברה עצמאית.

המלצה שלי, אם כבר אתם בוחרים לקחת יועץ משכנתאות פרטי, חשוב לדעת שהוא עבד בבנק ויש לו ניסיון ורקע מבפנים. אתם לא יודעים כמה זה חשוב ומונע בירוקרטיה מיותרת ולא פעם מביא לתנאים הרבה יותר טובים.

מה התפקיד של יועץ המשכנתאות?

תפקיד היועץ הוא קודם כל לייצג אותך כלקוח ורק אותך. הוא לא שליח הבנק והבנק לא משלם לו מאומה ולכן ההתחייבות שלו אמורה להיות רק כלפיך (לצערי, לא פעם זה לא קורה בשל הרצון של היועץ להיות "בסדר" עם הבנק, אחרי הכל הוא עובד מול הבנק ורוצה לשמור איתו על קשרים טובים).

ליועץ המשכנתאות יש שני תפקידים עיקריים,  הראשון הוא לבנות לך תמהיל משכנתא נכון כלכלית עבורך, והשני הוא להשיג לך את הריביות הכי זולות מהבנק. אלו שני הדברים עליו הוא ייבחן, יועץ משכנתאות שלא יעשה כך פשוט לא ביצע את עבודתו ונכשל במשימה (ותאמינו לי יש לא מעט יועצים כאלו, אולי אפילו הרבה).

תפקיד נוסף שיש ליועץ המשכנתאות הוא לעזור לך מבחינה בירוקרטית (טפסים, חתימות וכו'), אבל ברור שזה שולי לעומת עשרות אלפי השקלים שהוא יכול לחסוך לך.

האם כדאי לקחת יועץ משכנתא?

שאלת מיליון הדולר, מצד אחד ברור שכדאי ואולי אפילו חובה, יועץ משכנתאות טוב יכול לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים ואולי גם מאות לאורך כל תקופת המשכנתא. מצד שני, יש הרבה מאוד יועצי משכנתאות שלא כדאי להיעזר בהם, התרחיש הסביר הוא שלא יועילו, ובתרחיש הגרוע מכל אף יזיקו.

ליועץ המשכנתאות יש תפקיד חשוב מאין כמוהו, אתה מפקיד בידיו סכום של מאות אלפי שקלים ואתה סומך עליו שהוא ידריך ויכוון אותך איפה "להשקיע" את הכסף הזה. ולכן, בשביל שיועץ משכנתאות יהיה כדאי וכלכלי הוא חייב להיות טוב (כי הוא בונה לך את התמהיל המשכנתא) והוא חייב להיות נטול אינטרסים (ולייצג רק את עמדתך מול הבנק).

יהיו שיגידו (ובצדק רב) שלא צריך יועץ משכנתאות וכל זוג בר דעת שקצת קורא, מנסה להבין, הולך למספר פגישות עם בנקים שונים וחוקר את הנושא לעומק יכול לעשות את זה לבד ואני אהיה חייב להסכים איתם ב-100%, אחרי הכל השד לא כל כך נורא וניתן להגיע לתמהיל נכון וריביות זולות גם בעזרת כיתות רגליים ולימוד עמוק.

יחד עם זאת כמו שאני נותן ליועץ השקעות מוסמך לטפל בכסף שלי (למרות שאני מבין לא רע בכלל בבורסה ובשוק ההון, אל תשכחו שעבדתי לא מעט שנים בבנק), כך הייתי ממליץ לכם לגשת ליועץ משכנתאות פרטי שייצג אתכם נאמנה מול הבנק.

שתף:

מאמרים נוספים:

אם הגעתם לגיל פרישה

אם הגעתם לגיל פרישה 62 – 67 מגיע לכם החזר מס משמעותי – קיבוע זכויות הפעולה החשובה ביותר בפרישה היא ביצוע קיבוע זכויות . הפעולה

dollars, currency, money

איתור כספים אבודים

מיליארדי שקלים 'מנותקי קשר' שוכבים בבנקים ובחברות הביטוח ללא ידיעת בעליהם, ודמי הניהול מכלים אותם. אין סיבה שזה יימשך כך. קרוב ל־30 מיליארד שקל שוכבים

אנחנו ממש כאן !

מלאו את הפרטים מטה ונחזור אליכם !

דילוג לתוכן